Atrakcje turystyczne

Wyspa Sobieszewska stanowi jeden z najciekawszych pod względem przyrodniczym rejonów ziemi Gdańskiej. Posiada ona status Wyspy Ekologicznej

Szeroka plaża, przepiękne fragmenty brzegów, tysiące ptaków z pobliskiego rezerwatu - to tylko część jej uroków. A trzeba jeszcze wspomnieć o bursztynie - tutaj prawie zawsze obecnym na porannej plaży. Teren wyspy obejmuje płaską część brzegu morskiego, pokryte sosnowymi lasami pagórkowate wydmy oraz nizinny obszar zalewowy dawnej Wisły. Królowa Polskich rzek "postanowiła" ponad 160 lat temu skrócić sobie drogę do morza i wykorzystując zator lodowy przebiła się przez wydmy kilka kilometrów na wschód od Gdańska. Kilkadziesiąt lat później ludzie przekopali jeszcze bardziej na wschód drugie, jeszcze wygodniejsze koryto. I tak powstała Wyspa Sobieszewska - piękny teren rekraacyjny dla mieszkańców Gdańska, Trójmiasta i turystów - z innych części kraju oraz zagranicy. Największym skarbem wyspy jest przyroda. I jej walory wypoczynkowe, które postaramy się w skrócie przybliżyć.

Plaże

Prawie puste w części zachodniej (z racji długiego dojścia), czasem oblężone (na wysokości wjazdu na Wyspę) i wspaniale przestronne bardziej na wschód - są największą atrakcją Wyspy. Płaski brzeg morza pozwala na coroczne utrzymanie szerokiej przestrzeni - idealnej na swobodne plażowanie. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednio dużą działkę na koc, parasol, parawan, zamek z piasku i boisko do siatkowki plażowej. W końcu do dyspozycji plażowiczów jest 11 kilometrów brzegu. Pas wydm za plecami dodaje fotograficznego uroku, a sosnowy las osłania od wiatru od lądu. Na wyspie znajdują się trzy plaże (kąpieliska) strzeżone: w Sobieszewie, na wysokości ul. Falowej, w Orlu, przy ul. Lazurowej oraz Świbinie. Sobieszewo i Orle posiada błękitną flagę. Wszsytkie te miejsca dysponują odpowiednią infrastrukturą bezpieczeństwa: zapleczem ratowniczym, medycznym i łącznością (tel. ratunkowy 601 100 100). Plażowicze mogą korzystać tutaj z pryszniców ze słodką wodą, wypożyczalni sprzętu (leżaki, parasole, itp).

Ptasi Raj

To słynny rezerwat - przepiękne miejsce na sobotnią czy niedzielną wycieczkę, blisko Gdańska. Oczywiście trasa zwiedzania tego terenu prowadzi wokół rezerwatu. Gniazduje tu 45 gatunków ptaków, ale spotkać można ponad 200 - tak dobrze tutaj się czują. Bywa, że na jeziorach (są dwa: Karaś i Ptasi Raj) przebywa kilkanaście tysięcy ptaków - widok zapierający dech w piersi. Dla ułatwienia obserwacji postawiono na skraju rezerwatu dwie wieże obserwacyjne. Dojście do platformy widokowej - fot. J. DziurkowskiCiekawych przeżyć krajobrazowych dostarcza wejście na kawałek wąskiej grobli oddzielającej Ptasi Raj od Wisły Śmiałej. Wyremontowana gruntownie budowla pochodzi z XIX wieku i do niedawna była dostępna dla turystów na całej sowjej długości (patrz kamienna grobla na archiwalnym zdjęciu obok). Obecnie na grobli powstały zapory uniemożliwiające jej pokonanie. Szkoda, bo była to najkrótsza droga do północnego zakątka tej części wyspy. To bodaj najbardziej malowniczy i jednocześnie najmniej uczęszczany zakątek Sobieszewa. Kto szuka gwarancji prawdziwego odpoczynku - może się wybrać własnie tam, tyle że obchodząc Ptasi Raj od wschodniej strony. Wyprawa w jedną stronę może teraz zająć ok. 1,5 -2 godziny (lasem i plażą) Ale naprawdę warto...

Mewia Łacha

Ptasi rezerwat przyrody położony u ujścia Wisły zwanej tutaj Przekopem Wisły. Na wschodniej części Wyspy Sobieszewskiej znajduje się prawie 20 hektarów chronionego terenu oraz po drugiej stronie Wisły, jeszcze bardziej na wschód, ponad 130 hektarów. To piękne miejsce jest miejscem lęgowym wielu różnych gatunków ptaków, w tym kilku unikalnych na skalę Polski. Szczęśliwi i wytrwali obserwatorzy mogą także zobaczyć foki szare, pochodzące ze stacji Morskiej na Helu, a nawet pojedyńcze okazy wyjątkowo rzadkiej w Bałtyku foki pospolitej. Pobliski stawek - do obejrzenia z platformy widokowej - zasiedlają z kolei bobry. Rezerwat oraz przylegający do niego teren podlega szczególnej ochronie - dla zachowania tego przyrodniczego skarbu. Wolno się poruszać wyłącznie wyznaczoną ogrodzeniem ścieżką, bez przekraczania barier i bez podpływania do piaszczystych łach od strony wody. Obowiązuje także zakaz plażowania i przyprowadzania ze sobą psów. Te rygorystyczne zasady, choć może i uciążliwe, chronią jednak wyjątkowość przyrodniczą tego miejsca.

Do plaży

Tramwaj wodny

Przystanek autobusowy

Sklep